BIOLOGICKÁ OCHRANA SADOV A VINÍC

Pomocou dravých vtákov sa dajú chrániť aj veľké plochy s poľnohospodárskymi plodinami či sa jedná o polia, vinice alebo sady.

Samotný spôsob ochrany je individuálny pre každú chránenú plochu vychádzajúc z rôznych faktorov:

  • Od veľkosti chránenej plochy závisí počet použitých dravých vtákov,
  • od druhu škodcov závisí druh dravca ktorý sa použije a akým spôsobom sa bude biologická ochrana prevádzať.

Škody spôsobené na kôstkovinách a na viniči sa môžu vyšplhať až do 70% strát spôsobených naďobnutím rôznymi spevavcami a pri zosadnutí veľkých kŕdľov škorcov nastávajú až 90% straty spôsobené naďobávaním a súčasným strasením.

Z dôvodu ľahšej dostupnosti potravy, lákajú takto pestované plodiny konzumentov z celého okolia a tým nastáva ich enormná koncentrácia čo vedie k neúnosným škodám.

Biologická ochrana pozostáva z opatrení kedy sa využívajú prirodzené schopnosti dravých vtákov, ako vrcholových predátorov na plašenie ostatných druhov vtákov. Či sa už jedná o škorce, drozdy, havrany, či iné spevavce u všetkých vtákov je zakódovaný rešpekt pred dravými vtákmi a preto sa dá dosiahnuť vyzdvihnutím niektorých prirodzených daností dravcov, že keď sa ich silueta objaví na oblohe ostatné vtáky sa snažia dostať čo najskôr z ich blízkosti.

Biologická ochrana sa v súčasnosti využíva hlavne na:

  • letiskách, kde sa pomocou dravcov plašia vtáky z letiskovej plochy,
  • mestách na elimináciu početných holubích kŕdľov,
  • ochranu sadov, viníc a polí pred náletmi škorcov, drozdov a ostatých spevavcov,
  • ochranu golfových ihrísk pred čajkami ktoré ničia trávový porast,
  • ochranu lesných škôlok pred nájazdmi orešníc a ďalších semenami sa živiacich vtákov.

Zároveň sa dravé vtáky používajú aj na ochranu skladov, veľkých hál a sýpiek pred náhodne vletenými malými vtáčikmi, ktoré sa pomocou špeciálne vycvičených dravých vtákov na tento účel plašia alebo v krajnom prípade odlovujú.

Pomocou dravých vtákov sa darí škody v sadoch a viniciach aj pri neustálom atakovaní škodcami znížiť do únosných 15%, čo v konečnom dôsledku zachraňuje samotnú existenciu úrody

Počet nasadených dravcov a sokoliarov závisí od veľkosti chránenej plochy aby bolo zabezpečené neustále monitorovanie (1 človek 12 až 14 hodín denne pomocou 2 až 3 dravcov ochraňuje cca 20 ha)

Princíp plašenia:

  • musí sa vyvinúť permanentný tlak na škodce

Len za takého predpokladu sa kŕdle škodiacich vtákov prestanú zdržovať v stráženom priestore a začnú hľadať iné miesta na zabezpečenie svojej obživy.

  • využívajú sa sokoliarsky vedené dravce
  • práca spočíva v neustálom obchádzaní strážnej plochy a v prípade objavenia škodcov sa vypúšťa dravec ktorý na ne útočí. Po odletení škodcov sa dravec privolá a sokoliar sa pokračuje v obhliadke farmy.
  • Prvé dni biologickej ochrany sú vždy najnáročnejšie.
  • Po cca týždni sa situácia začne zlepšovať a vtáky si začínajú uvedomovať neprestajné nebezpečenstvo, ktoré im hrozí, situácia zvyčajne upokojuje natoľko, že vtáky síce prilietavali k stráženému areálu väčšinou v ranných a večerných hodinách, ale zdržujú sa poväčšine v okolí stráženej plochy a sadajú len na stromy a drôty v okolí. Po zbadaní sokoliara odlietajú do bezpečnej vzdialenosti.

Garantujeme Vám, že máme všetky potrebné:

  • osvedčenia na vykonávanie odchytu túlavých zvierat v zmysle §22 ods. 9 Zákona č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov, 
  • osvedčenia na prepravu zvierat podľa Nariadenia Rady č. 1/2005 o ochrane zvierat počas prepravy a s ňou súvisiacich činnosti a o zmene a doplnení smerníc 64/432/EHS a 93/119/ES a nariadenie č. 1255/97
  • povolenia od RVPS a ŠVPS SR ktoré nás oprávňujú odchytávať meststké holuby a prepravovať ich.

Všetky potrebné povolenia Vám vydáme na požiadanie.

 Všetky práva vyhradené. Žiadna časť týchto stránok sa nesmie kopírovať alebo publikovať bez súhlasu autora.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky